Jesteśmy dostępni dla Ciebie: PN-PT: 8:00-18:00 SOB: 8:00-16:00
Montaż instalacji LPG może być świetnym sposobem na oszczędności. Ten rodzaj paliwa pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu w stosunku do korzystania z paliw takich jak benzyna lub diesel. Jednak niektórzy właściciele samochodów mają obawy przed tym, że gaz psuje silnik oraz obniża osiągi auta. Czy rzeczywiście się tak dzieje? Czy autogaz ma negatywny wpływ na silnik samochodu?
Instalacja LPG a żywotność silnika
Auto gaz niszczy silnik – to popularny mit o LPG, który przy aktualnych, nowoczesnych instalacjach nie ma dziś zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Dzięki postępowi technologicznemu i zaangażowaniu producentów instalacji gazowych możemy bez obaw użytkować samochód napędzany gazem.
Jednostki napędowe pojazdu z LPG mają tak samo długi okres eksploatacyjny jak w swej pierwotnej wersji podczas zasilania benzyną. Przy dobrze dobranej instalacji, podczas pracy na gazie nie obserwuje się negatywnego wpływu na pracę silnika. Można się tego dowiedzieć u specjalisty zajmującego się auto gazem w Gliwicach, lub od licznego grona zadowolonych użytkowników, którzy przejechali na takiej instalacji setki tysięcy kilometrów.
Mało tego auto gaz potrafi być bezawaryjny. Auta zasilane gazem (o ile są w dobrym stanie technicznym) nie psują się częściej, a jeśli miewają usterki, to często nie z powodu samej instalacji. Jeżdżenie na gazie nie wyklucza więc bezawaryjnej eksploatacji auta.
Suchy gaz niszczy silnik – mit
W przeświadczeniu wielu kierowców funkcjonuje jeszcze niegdyś popularny mit mówiący o tym, że suchy gaz LPG nie zapewnia prawidłowego smarowania, a zasilanie gazowe uszkadza tłoki poprzez ich zatarcie. Nie jest to prawdą z kilku względów.
- W momencie rozruchu, gdy silnik jest najbardziej narażony na brak smarowania, w autach z zamontowaną instalacją gazową, samochód przez pierwsze parę minut i tak pracuje na benzynie. Dopiero później samoczynnie (przez sterownik) przełącza się na LPG.
- Smarowanie silnika – czyli między innymi wspomnianych wcześniej pierścieni tłokowych jest zadaniem nie paliwa, a oleju silnikowego. To on wytwarza na powierzchni smarowanych elementów film olejowy, który zmniejsza tarcie między ruchomymi do siebie podzespołami silnika.
Inne mity o LPG
Temat instalacji gazowej jest owiany także innymi mitami związanymi z tym, że LPG ma rzekomo źle wpływać na pracę silnika. Od zasilania LPG mają szybciej wypalać się gniazda zaworowe, uszkadzać się głowica, tworzyć nagar w komorze spalania, lub drastycznie spadać ma żywotność świec zapłonowych. Nie jest jednak prawdą, że LPG niszczy silnik, a dobrze wyregulowana instalacja auto gazu sprawi, że samochód będzie służył latami zamiast stać w kolejce do mechanika. Nowoczesna instalacja LPG to odpowiedni wybór dla wszystkich tych, którzy chcą użytkować swoje auto przez długi czas.