Jesteśmy dostępni dla Ciebie: PN-PT: 8:00-18:00 SOB: 8:00-16:00

LPG, czyli gaz płynny, to gaz węglowodorowy, który ma wiele zastosowań w życiu codziennym. Jest nietoksyczny, bezbarwny i bezwonny. LPG jest szeroko stosowany jako paliwo do samochodów osobowych i ciężarowych, ponieważ łatwo skrapla się do postaci płynnej i może być przechowywany bardziej efektywnie niż gaz ziemny. LPG jest o około 40% tańszy niż benzyna i prawie 60% tańszy niż olej napędowy. Jeśli posiadasz SUV-a lub średni lub duży samochód z dużą ilością miejsca w komorze silnika, instalacja systemu LPG może być dla Ciebie korzystna. Przyjrzyjmy się kilku zaletom i wadom montażu instalacji LPG w Twoim samochodzie.
Wady montażu instalacji LPG
- Montaż – w przypadku montażu instalacji LPG może być trudno znaleźć mechanika, który zna tę technologię. Montaż instalacji LPG w starszym samochodzie może być trudny i może być konieczna wymiana różnych części silnika i układu paliwowego samochodu.
- Cena instalacji – jeśli jeździsz pojazdem, który używa benzyny lub oleju napędowego, a zamontujesz instalację LPG, będziesz musiał zapłacić więcej jej założenie, ale oszczędzasz w trakcie eksploatacji na tankowaniu. Ponieważ cena LPG jest niższa (nawet przy uwzględnieniu spalania większej ilości gazu na 100km), jazda na gazie będzie zdecydowanie tańsza. Tak jest w przypadku każdego rodzaju pojazdu, który korzysta z paliw alternatywnych – musisz więc zadać sobie pytanie, czy jest to dla Ciebie opłacalne w zależności od tego, jak dużo jeździsz. Jeśli pokonujesz krótkie trasy, może się okazać, że wyższe koszty paliwa przewyższają oszczędności związane z LPG. Ponadto, jeśli zwykle tankujesz na konkretnej stacji benzynowej, będziesz musiał znaleźć taką, która ma LPG.
- Konserwacja – będziesz musiał monitorować instalację LPG i upewnić się, że jest w dobrym stanie. Należy sprawdzić ciśnienie gazu, reduktor, parownik, filtr gazu, natężenie przepływu i temperaturę. Będziesz musiał również utrzymać zbiornik w dobrym stanie i będziesz musiał regularnie zmieniać filtr paliwa. To są rzeczy, których nie musisz robić z benzyną lub olejem napędowym. Nie jest to tani wydatek, a jeśli przydarzy się jakaś usterka, to serwis samochodu z zamontowaną instalacją gazową może okazać się droższy.
Zalety montażu instalacji LPG
- Koszt paliwa – Jak już wspomnieliśmy, cena LPG jest znacznie niższa niż cena benzyny czy oleju napędowego. Jeśli dużo jeździsz i chciałbyś zaoszczędzić pieniądze, możesz rozważyć instalację systemu LPG. Z oczywistych względów montaż gazu jest najbardziej korzystny dla osób pokonujących długie trasy, chociaż w większości przypadków auto z LPG zwraca się szybciej niż po 10 latach.
- Trwałość silnika – Ponieważ LPG nie jest tak lotny jak gaz ziemny, jest mniej prawdopodobne, że uszkodzi silnik. Gaz ziemny ma tendencję do uszkadzania wtryskiwaczy układu paliwowego, które są niezbędne, aby samochód mógł pracować na LPG. Możesz nie chcieć instalować systemu CNG w nowszym samochodzie, ponieważ może on spowodować uszkodzenia, a gaz LPG nie niesie ze sobą takich obaw.
- Wpływ na środowisko – LPG wytwarza mniej dwutlenku węgla niż benzyna, więc wpływ na środowisko jest mniejszy. Istnieje również mniejsze ryzyko skażenia wody. Poziomy dwutlenku węgla są nawet niższe niż w przypadku oleju napędowego.
- W przypadku nowoczesnych instalacji sekwencyjnych nie odczujesz różnicy w prowadzeniu auta z instalacją gazową! Jeśli wszystkie ustawienia instalacji są prawidłowe, samochód sam przełącza się na gaz, a Ty nie musisz nic robić. Przy wyborze prawidłowej instalacji gazowej, jeżdżąc na gazie nie zauważysz też żadnych spadków mocy czy braku dynamiki podczas jazdy.
- Montaż instalacji gazowej jest możliwy do prawie każdego samochodu. Gaz można założyć zarówno do starych samochodów z dużym przebiegiem, jak i większości nowych jednostek napędowych mających bezpośredni wtrysk paliwa lub wtrysk wielopunktowy.
Czy warto zainstalować instalację LPG?
- Jeśli dużo jeździsz i chcesz zaoszczędzić na paliwie, rozważ montaż instalacji LPG. Możesz jednak chcieć poczekać, aż będziesz jeździć używanym samochodem, aby nie ponosić dodatkowych kosztów doposażając się w instalację.
- Należy również rozważyć korzyści płynące z zastosowania LPG w porównaniu z wadami. Jeśli montaż instalacji LPG jest opłacalny, warto go wykonać. Jeśli jednak nie jeździsz dużo, oszczędności związane z LPG mogą nie być wystarczające, aby uzasadnić koszty instalacji i konserwacji.
- Kolejną kwestią do rozważenia jest to, czy silnik Twojego samochodu poradzi sobie z instalacją LPG. Niektóre starsze silniki mogą nie być w stanie poradzić sobie z ciśnieniem instalacji LPG i może być konieczna ich wymiana w celu montażu. Nowsze samochody i SUV-y generalnie radzą sobie z LPG.
Zastosowania gazu LPG
- Samochody – LPG jest szeroko stosowany jako paliwo do samochodów osobowych i ciężarowych, ponieważ łatwo skrapla się do postaci płynnej i może być przechowywany bardziej efektywnie niż gaz ziemny. Samochody, które mogą być zasilane LPG, mają regulator gazu ziemnego i układ paliwowy oddzielony od benzyny.
- Ciężarówki – LPG jest również stosowany jako paliwo do półciężarówek, autobusów tranzytowych i miejskich. W tych przypadkach LPG jest zwykle wykorzystywane do uzyskania dodatkowej mocy i zaoszczędzenia na kosztach paliwa.
- Wózki widłowe – Niektóre wózki widłowe wykorzystują LPG jako źródło paliwa, ponieważ jest to paliwo czyste i wydajne. Wózki widłowe wykorzystujące LPG są zazwyczaj zasilane gazem ziemnym.
- Łodzie i jachty – Niektóre łodzie również mogą wykorzystywać LPG jako źródło paliwa. Zazwyczaj do zasilania tych łodzi używa się gazu ziemnego, ponieważ jest on łatwiejszy do przechowywania i bardziej wydajny.
Montaż gazu LPG – podsumowanie
Opłacalność samochodu na gaz jest zależna od tego jaki dystans pokonujemy samochodem. Zysk z instalacji gazowej może być znaczny, nawet w przypadku spalania większej ilości gazu niż benzyny. Jednak aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto montować LPG w aucie należy policzyć w jakim czasie zwróci się nam koszt założenia. Zależy to od tego jak paliwożerny samochód – a więc od modelu auta i silnika jaki jest w nim zamontowany.
Warto też rozprawić się kilkoma mitami na temat instalacji gazowych. Montaż LPG nie oznacza krótszej żywotności jednostki napędowej! Jeśli używa się odpowiedniego rodzaju instalacji gazowej w swoim samochodzie trudno szukać wad takiego rozwiązania. W dobrze wyregulowanej instalacji i po przeprowadzeniu regulacji luzu zaworowego, nie następuje wypalanie zaworów i gniazd zaworowych. W nowoczesnych instalacjach ten problem nie występuje już zupełnie, a eksploatacja auto-gazu jest bezpieczna dla silnika.